Windykacja, czyli jak upomnieć się o swoje należności

Windykacja jest procesem odzyskiwania długów. Dla dłużników z całą pewnością nie jest ona niczym przyjemnym. W przypadku wierzycieli jest to jednak dobra metoda na odzyskanie swoich należności.

Czym jest windykacja należności?

Proces windykacyjny można rozpocząć, gdy pojawia się dług, a więc zaległość płatnicza. Jeśli wierzyciel upomina się o swoje pieniądze, jednak dłużnik pozostaje niewzruszony, wówczas warto skorzystać z takiej możliwości. Jest to nic innego jak dochodzenie swoich roszczeń. Przeważnie rozchodzi się o nieopłacone w terminie faktury za towary bądź usługi. W przypadku osób fizycznych jest to kwestia nieopłaconych rachunków, rat, alimentów czy pożyczek. W sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie sami odzyskać należnych nam pieniędzy, często korzysta się z usług Kancelaria Prawnicza Wrocław.

Jak może przebiegać windykacja?

Pierwsze kroki prawne można podjąć w 60 dni po upłynięciu terminu spłaty długu. W niektórych sytuacjach reaguje się jednak znacznie szybciej, bo po upływie dwóch tygodni. Na początku prowadzi się postępowanie polubowne, które polega na próbach porozumienia się z dłużnikiem. Wówczas można ustalić nowy termin opłacenia należności. W ten sposób można uniknąć procesów sądowych oraz kosztów postępowania. Jeśli jednak porozumienie nie zostanie osiągnięte, wówczas należy sprawę skierować do sądu. Na początku trzeba doprowadzić do sądowego nakazu spłaty. Ostatnim krokiem jest postępowanie egzekucyjne. W całym procesie może pomóc nam firma windykacyjna Wrocław.

Rodzaje windykacji

Wyróżniamy następujące rodzaje windykacji:

  • Miękką – próbujemy się co jakiś czas skontaktować z dłużnikiem i przypominać mu o konieczności zapłaty. Niestety, ta metoda często nie okazuje się być skuteczną.
  • Twardą – gdy wiemy, że dłużnik nie będzie współpracować, doprowadzamy do wpisania go na listę dłużników. Później rozpoczyna się postępowanie sądowe.

Istnieje również inny sposób kategoryzowania rodzajów windykacji. Prezentuje się on następująco:

  • Polubowna – zostaje wysłane wezwanie do zapłaty, prowadzone są negocjacje odnośnie uregulowania należności.
  • Sądowa – wierzyciel składa pozew o zapłatę.
  • Komornik – jest to ostatni etap, który polega na zaangażowaniu komornika sądowego w celu odzyskania należności

Kiedy zdecydować się na ściągnięcie długu?

Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie samodzielnie. Niestety, niektórzy bardzo długo liczą na to, że dłużnik w końcu zdecyduje się na opłacanie zaległości. Tymczasem należności można często otrzymać szybciej, jeśli skorzysta się z windykacji. Trzeba jednak zaznaczyć, że procesy sądowe również potrafią trochę trwać. Są one natomiast bardzo skuteczne, dlatego nie należy się ich obawiać.

Mamy nadzieję, że wiesz już, na czym polega windykacja. Jeśli ktoś zalega nam z uiszczeniem zapłaty, zdecydowanie warto ją rozważyć, aby odzyskać to, co nam się należy. W razie czego możemy zgłosić się z prośbą o pomoc do specjalistów, którzy mają duże doświadczenie w ściąganiu długów.

Dodaj komentarz