Przestań ciągle odkładać, naucz się działać !

Wielu ludzi nieustannie odkłada swoje sprawy na później. Czekają na odpowiedni moment, aby móc je zrealizować. Stawiają sobie określone warunki do spełnienia swoich założeń: będę szukać pracy, dopiero gdy skończę studia, będę zwiedzać świat, jak znajdę towarzysza do podróży. Tymczasem ten długo wyczekiwany moment może nigdy nie nastąpić. Nasuwa się więc pytanie, po co czekać? Przecież każdy dzień jest dobrą okazją do zrobienia tego, co sobie postanowiliśmy.

Czym jest właściwie prokrastynacja?

Prokrastynacja, czyli notoryczne i nieracjonalne odwlekanie czynności w czasie, pomimo świadomości, że takie zachowanie będzie prowadzić do poczucia dyskomfortu. Szacuje się, że ów problem dotyczy 15-20% populacji. Pojęcie to mylone jest często z lenistwem i słabym zarządzaniem czasem, co jest błędem. Wręcz przeciwnie, prokrastynatorom chce się i towarzyszy im przy tym poczucie winy. Temat o którym mowa łączy się z masą innych tematów min. z nawykami, podświadomością, mentalnością ofiary, przywództwem, samodyscypliną, wyznaczaniem celów, poczuciem własnej wartości, uwagą i skupieniem, stresem oraz z mistrzostwem. Prokrastynacja przynosi tylko chwilową przyjemność. Kiedy odkładamy ciągle daną rzecz na jutro z jednej strony odczuwamy ulgę, a z drugiej strony winę i wstyd. Dzieje się tak, dlatego że nasze myśli nie są spójne z prezentowanym przez nas zachowaniem. Mówimy jedno, a robimy drugie.

Źródła prokrastynacji

Przyczyn prokrastynacji jest kilka. Mianowicie, czynnikami mogącymi ją wywołać są: strach przed porażką, wysoki poziom trudności zadania lub brak natychmiastowego efektu. Dla niektórych absurdalne, czy wręcz niedorzeczne może się wydawać w pierwszej chwili to, że źródłem omawianego zjawiska odwlekania działań może być również lęk przed sukcesem. Osoba, którą dotyka taka przypadłość niepokoi się z tego powodu, że po wywiązaniu się z zadania będzie czekać ją jeszcze więcej ciężkiej pracy. Prokrastynacja często utożsamiana jest z syndromem studenta, dlatego że nierzadko pojawia się na tym etapie życia. Młodzi ludzie często sami zauważają i szczerze przyznają się do tego, że zamiast uczyć się systematycznie do ważnego egzaminu to wręcz odwrotnie, z każdym dniem przekładają tą czynność na rzecz innych zadań do zrobienia, które nagle okazują się ważniejsze niż nauka, pomimo świadomości konsekwencji swych niewłaściwych zachowań.

Skutki prokrastynacji

Tendencja do odwlekania rzeczy w czasie wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie psychiczne, samopoczucie i codzienne funkcjonowanie. Z badań wynika, iż wiąże się ona z niższym poziomem wykonania zadań, obniżeniem satysfakcji z osiągnięć i jakości życia, stratami finansowymi, ryzykiem pogorszenia zdrowia. Ten nabyty, zły nawyk sprawia, że okłamujemy samych siebie, marnujemy swój czas, obniża się poczucie naszej skuteczności, cierpi na tym nasza pewność siebie, odbieramy szacunek do siebie samego, nie ufamy sobie, a przez to utrudniamy innym szanowanie nas i poleganie na nas. Rezultatem jest poczucie porażki i zwątpienie we własne kompetencje.

Jak walczyć z prokrastynacją?

1) Zaplanuj swój dzień – zapisz w kalendarzu wszystkie zadania, które masz do zrobienia na dany dzień. Każde wykonane zadanie odhacz z listy i na koniec dnia zrób podsumowanie
2) Staraj się skupić na jednej rzeczy w jednym czasie – unikaj wielozadaniowości
3)Wyeliminuj dystraktory – ogranicz dostęp do telefonu/komputera: wyłącz powiadomienia
4) Zasada 5 minut – jeśli zrobienie czegoś zajmie Ci 5 minut, zrób to natychmiast!
5) Nagroda – nagradzaj się za dobrze wykonane zadanie
6) Ustal priorytety – określ najważniejsze rzeczy, które masz do zrobienia w danym dniu i zapisz je na początku listy, tak aby były one wykonane w pierwszej kolejności
7) Porcjowanie – podziel zadania na mniejsze części

Jeśli będziemy w sposób systematyczny stosować się do wszystkich wyżej wymienionych czynności to z czasem wyrobimy sobie nawyk, będziemy działać automatycznie, a prokrastynacja odejdzie w zapomnienie. Dzięki temu poczujemy się lepiej i będziemy zdrowsi.

Dodaj komentarz