Leczenie blizn potrądzikowych – sprawdź!

Leczenie blizn potrądzikowych jest odpowiedzią na potrzeby osób zmagających się z trądzikiem. Po zakończeniu kuracji dermatologicznej lub po prostu po ustąpieniu zmian skórnych często pozostają blizny. Odbierają one pewność siebie w sytuacjach towarzyskich i zawodowych, bo nie pozwalają zapomnieć o problemach z cerą. Jeśli jesteś jedną z wielu osób zmagających się z tą przypadłością, zobacz jakie są opcje leczenia blizn potrądzikowych.

Jak powstają blizny potrądzikowe?

W przebiegu trądziku powstają na skórze stany zapalne, które nazywamy wypryskami. Organizm walcząc ze stanem zapalnym, uruchamia proces gojenia. Na poziomie głębokich warstw skóry uszkodzona tkanka wypełniana jest tkanką ziarninującą. Później wytwarzane są włókna kolagenowe, które w nieregularny sposób układają się w skórze. Po pewnym czasie, włókna te powinny zostać zastąpione przez nowe włókna kolagenowe ułożone w sposób zorganizowany, podobny do zdrowej tkanki. Pod koniec tego procesu enzym kolagenaza usuwa tkanki bliznowate, co sprawia, że blizna staje się prawie niewidoczna. Niestety, nie zawsze proces gojenia przebiega zgodnie z tym schematem. Nieraz przeszkadzają w tym martwe komórki i bakterie znajdujące się w wyprysku. Wtedy właśnie powstają blizny potrądzikowe.

Czym jest blizna?

Jak już zostało wyżej wspomniane, blizna powstaje, gdy w wyniku procesu gojenia zmienia się struktura skóry w miejscu stanu zapalnego. Oznacza to, że blizną jest znajdujące się w skórze zagłębienie, zmieniona faktura skóry. Natomiast zostające również po trądziku zmiany pigmentacyjne fragmentów skóry to przebarwienia, z którymi łatwiej się uporać, nawet w domu przy pomocy kremów i peelingów.

Rodzaje blizn

Wśród blizn po trądziku można wyróżnić następujące typy:

  • blizny zanikowe (zapadnięte),
  • przymieszkowe (drobne i wypukłe),
  • bibułkowate (cienkie),
  • przerostowe (guzowate),
  • keloidy.

Kiedy zacząć zabiegi usuwania blizn?

Jeśli leczysz trądzik z pomocą dermatologa, to nawet po ustąpieniu wyprysków, mogą pozostać blizny. W takiej sytuacji dermatolog może skierować Cię na zabiegi usuwania blizn w gabinecie kosmetycznym lub gabinecie medycyny estetycznej. Jeśli sam stwierdzisz potrzebę skorzystania z zabiegu, najpierw skonsultuj to z lekarzem. Najlepiej zrobić to jak najszybciej, ponieważ stare blizny trudniej jest zniwelować, niż te dopiero powstałe.

Kto wykonuje zabieg usuwania blizn?

Zabieg usuwania blizn powinien wykonywać kosmetolog w porozumieniu z dermatologiem. Konsultacja z lekarzem pozwoli lepiej dobrać zabieg do Twoich potrzeb i stanu zdrowia. Pomoże też ustalić, czy w Twojej sytuacji warto zastosować połączenie kilku metod w celu uzyskania jak najlepszych efektów usuwania blizn.

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych – Gdańsk

Przeciwskazania do laserowego usuwania blizn:

• zażywanie niektórych leków: retinoidy (stosowana w leczeniu trądziku izotretynoina), sterydy, leki fotouczulające i leki rozrzedzające krew (np. warfaryna, acenokumarol); należy odczekać 3 miesiące od zakończenia kuracji,
• ciąża,
• karmienie piersią,
• nowotwór skóry,
• infekcja bakteryjna i wirusowa skóry,
• atopowe zapalenie skóry,
• świeża opalenizna (należy odczekać przynajmniej tydzień od dnia opalania),
• blizny przerostowe i keloidy (bliznowce).

W związku z powyższym, aby odpowiednio przygotować się do zabiegu usuwania blizn, należy przez miesiąc unikać opalania, zabiegów złuszczających, przyjmowania wspomnianych leków, kremów z kwasami i ziół światłouczulających. Na tydzień przed zabiegiem trzeba zrezygnować z peelingów. Na zabieg należy przyjść bez makijażu, z czystą skórą.
Jeśli interesuje Cię laserowe usuwanie blizn w Gdańsk Clinica Cosmetologica możesz osiągnąć takie efekty:

Czy da się usunąć głębokie blizny potrądzikowe?

Usunięcie głębokich blizn po trądziku jest możliwe, ale należy tu polegać na profesjonalnej opinii dermatologa. Można to wykonać za pomocą podcięcia blizn zanikowych i wypełnienia dziur po trądziku kwasem hialuronowym lub tłuszczem.

Usuwanie blizn potrądzikowych

Rodzaje zabiegów na usuwanie blizn po trądziku Gdańsk:

      Zabieg   Jak działa?  Sugerowana
ilość zabiegów   
Laser frakcyjny

(laser co2 lub erbowo-yagowy)

Wiązka lasera uszkadza miejscowo skórę, pobudzając naturalne mechanizmy odbudowy do wymiany komórek i utworzenia nowej gładszej tkanki. 3 – 6
Radiofrekwencja mikroigłowa Jest to nakłuwanie skóry mikroigłami z jednoczesnym ogrzewaniem jej za pomocą fal elektromagnetycznych. Nakłuwanie uszkadza tkankę prowokując jej odbudowę a ogrzewanie falami  elekromagnetycznymi wspomaga regenerację. 2 – 3
Dermapen

(mezoterapia mikroigłowa)

Nakłuwanie skóry mikroigłami, które wprowadzają substancje odżywcze do skóry. Nakłucia w naturalny sposób pobudzają regenerację i przebudowę tkanki, a wprowadzone substancje poprawiają stan skóry i jej odnowę. 3 – 4
Osocze bogatopłytkowe Osocze wyizolowane z krwi własnej pacjenta jest wstrzykiwane do skóry, aby jego naturalne składniki pobudziły regenerację i odbudowę komórek skóry. 2 – 5
Komórki macierzyste Komórki macierzyste wyodrębnione z tkanki tłuszczowej własnej pacjenta są przeszczepiane w miejsce wymagające regeneracji.  3 – 4
Podcięcie blizn kaniulą

+ wypełnienie kwasem hialuronowym

Przecięcie tkanki włóknistej, która wciąga skórę, powoduje powstawanie blizn. Efekt utrwalany jest wstrzyknięciem kwasu hialuronowego.  1 – 2

Podsumowanie

Zabiegi usuwania blizn zazwyczaj polegają na uszkodzeniu skóry w celu pobudzenia jej regeneracji i przebudowy. Dlatego efektów należy się spodziewać po wygojeniu skóry. Większość zabiegów należy powtórzyć kilka razy w odstępie kilkutygodniowym, aby uzyskać efekt eliminacji blizny.
Jeśli interesuje Cię usuwanie blizn po trądziku ma do zaoferowania profesjonalne zabiegi. Najpierw jednak wybierz się na konsultację do dermatologa i weź pod uwagę czas trwania kuracji.

FAQ

1. Ile kosztuje laserowe usuwanie blizn w Gdańsku?
Jeśli chodzi o laserowe usuwanie blizn w Gdańsku, cennik kształtuje się w granicach 100-1600 zł. Pozbycie się blizn tylko z czoła lub tylko z policzków kosztuje 100-800 zł. Zabieg na plecy to koszt min. 600 zł, a zabieg na dekolt – 500 zł.
2. Ile zabiegów wymaga usunięcie blizn po trądziku?
Ilość zabiegów zależy od głębokości blizn potrądzikowych. W jej ustaleniu pomoże lekarz dermatolog w czasie konsultacji przed zabiegiem.
3. Czy laserowe usuwanie blizn jest bolesne?
Zabieg jest prawie bezbolesny. Poleca się go osobom o niskim progu odczuwania bólu.

Dodaj komentarz