Na co zwrócić uwagę wybierając nagrobek?

Temat nagrobków nie jest tematem, który często się podejmuje wśród rodziny, czy też znajomych. Gdy nadchodzi moment zamówienia nagrobka dla bliskiej nam osoby, to kompletnie nie wie się, na co zwrócić uwagę. Ten artykuł okaże się pomocny właśnie dla osób znajdujących się w takiej właśnie sytuacji. Zaczynajmy.

Jak wybrać właściwy zakład kamieniarski?

Gdy stoi się przed wyborem odpowiedniego nagrobka, to w pierwszej kolejności należy się skoncentrować na wyborze odpowiedniego zakładu kamieniarskiego. Zakład kamieniarski Poznań powinien być jednocześnie zakładem ze sporym doświadczeniem, ale także zakładem kamieniarskim, który korzysta z nowoczesnych technik i w swojej ofercie ma nowoczesne nagrobki. Wydawać by się mogło, że nagrobki niewiele się od siebie różnią. Nie jest to jednak prawda, istnieje bowiem architektura cmentarna, która zmieniała się na przestrzeni lat. Dobry zakład kamieniarski wyróżnia się także pozytywnymi opiniami w sieci. Chętnie do grona zadowolonych klientów dołączymy.

Jaki budżet trzeba mieć na nagrobek?

Ceny mogą się od siebie znacząco różnić. W ofercie  nagrobki Poznań są zarówno droższe, jak i znacznie tańsze.  Najprościej jest określić budżet, którym się dysponuje. Wówczas będzie się z góry wiedziało, na jaki nagrobek można sobie pozwolić. Zwykle zakład kamieniarski podaje cenę bazową za dany egzemplarz. Do tej ceny dolicza się wszelkie dodatki. Jedni korzystają z droższych opcji, a inni próbują skupić się na dodatkach standardowych. Miejmy jednak na uwadze to, że przede wszystkim grób musi się godnie prezentować. Zdarza się, że rodzina wydaje duże pieniądze na bogaty pochówek, jednak przez „upchnięcie” zbyt dużej ilości elementów ozdobnych uzyskują efekt odwrotny od zamierzonego.

Nagrobki – jakie kolory są najchętniej wybierane?

Przechadzając się po cmentarzu, czy też zapoznając się z ofertą zakładów kamieniarskich, dochodzi się do wniosku, że nagrobki przeszły sporą metamorfozę. Jakie kolory są obecnie najpopularniejsze? Są to:

  • Kolory czarne i odcienie czerni,
  • Kolory szare i odcienie szarości,
  • Odcienie czerwonawe.

W każdym z tych kolorów można zastosować różny pigment i dodatek. Mogą to być, chociażby drobinki błyszczących materiałów. Najlepiej będzie, jeśli poprosimy usługodawcę o pokazanie nam całej dostępniej oferty. Dobrze jest mieć porównanie, bowiem dzięki niemu będziemy przekonani co do wyboru, który ostatecznie podejmiemy.

Jaki jest standardowy rozmiar?

Nagrobki są raczej standardowych rozmiarów. Dzielą się one na pojedyncze, jak i podwójne. Oczywiście nagrobki są także wykonywane pod urny. Pamiętajmy o tym, aby dobrze przemyśleć swój wybór. Przede wszystkim grób powinien prezentować się godnie i dobrze upamiętniać zmarłego. Warto również zastanowić się nad wyborem odpowiedniej sentencji. Możemy wybrać jedną z klasycznych albo zdecydować się na słowa, które będą nawiązywały do życia zmarłego. Tutaj my sami musimy dokonać odpowiedniego wyboru.

Dodaj komentarz