Zasady zdrowego i racjonalnego odżywiania

„Jesteś tym, co jesz!” – to hasło i jemu podobne każdy z nas słyszał zapewne już tysiące razy. Ale czy przywiązujemy do niego należytą wagę? Jeśli nie, to powinniśmy zacząć. Niewiele popularnych powiedzeń zawiera tyle prawdy, co to. Nasza dieta ma nieoceniony i ogromny pływ na nasze zdrowie i formę fizyczną. Ale jak zacząć odżywiać się zdrowo? To bardzo proste, wystarczy stosować się do kilku prostych porad, które znajdzie poniżej.

Możemy mówić o zdrowej diecie, gdy ta dostarcza do naszego organizmu wystarczająca ilość składników odżywczych, które potrzebuje nasze ciało, a przy tym nie powoduje zaburzeń dla naszego organizmu i jest dla niego bezpieczna.

Cieszenie się pełnią zdrowia człowieka nie jest możliwe bez zachowania zdrowej diety. Bardzo ważną rolę odgrywają tutaj własne preferencje i przyzwyczajenia. Te także muszą być brane pod uwagę przy planowaniu diety, ale nie powinny nam szkodzić. Szukasz pomysłów na poprawienie swojego żywienia i szukasz diety dla siebie? Te i wiele innych możesz znaleźć tutaj; https://dietetyk.edu.pl. Blog DIETETYK z pewnością zainspiruje Cię do zmiany swojego życia na lepsze, co pomoże cieszyć Ci się nowym, zdrowym ciałem.

1. Postaw na naturalną i zróżnicowaną dietę

W miarę możliwości Twój jadłospis powinien opierać się na na naturalnych produktach, które są uwzględnione zależnością regionu i pory roku. Różnorodność produktów, którymi karmisz swoje ciało zapewni Ci bogactwo wszystkich elementów, które są mu potrzebne. Pamiętaj jednak, aby maksymalnie unikać żywności wysokoprzetworzonej.

2. Upewnij się, że pijesz dużo płynów

Bez odpowiedniego poziomu wody żaden organizm nie jest w stanie efektywnie i poprawnie funkcjonować. Dlatego ważnym jest, aby każdego dnia zapewniać sobie wystarczającą płynów. Odpowiednia liczba zależy jednak od wielu różnych czynników, na przykład masy ciała lub poziomu aktywności i musisz ją dostosować indywidualnie.

3. Często sięgaj po owoce i warzywa

Zapewne jest to tym, co każdy z nas słyszał już od swoich rodziców – nie bez przyczyny. Spożywane owoce i warzywa w istotny sposób przyczyniają się do utrzymania zdrowia. Co więcej, to na tyle uniwersalne składniki, że mogą występować w naszej diecie w naprawdę wielu formach.

4. Produkty z pełnego ziarna to fundament

Produkty zbożowe i ziarna dostarczają zdrowej niezbędnej energii i mogą być spożywane przez cały dzień. Jednak tylko produkty pełnoziarniste, zapewniają wystarczają jakość makroelementów i pozwalają na uzyskanie uczucia sytości mniejszą ilością spożytego pokarmu.

5. Nabiał także jest ważny

Mleko i produkty na jego bazie mogą być zdrowym i dobrym źródłem energii. Dostarczają organizmowi odpowiednich ilość witamin z grupy B, wapnia i przede wszystkim łatwo przyswajalnego białka. Nie powinny być podstawą diety, ale jej uzupełnieniem, a to przenosi nas do następnego punktu.

6. Ograniczenie produktów odzwierzęcych

Produkty zwierzęce nie powinny być wyeliminowane z Twojego jadłospisu (chyba, że z różnych przyczyn chcesz się zdecydować na dietę wegańską), ponieważ spożywane z należytym umiarem mogą zaoferować Twojemu ciału wiele dobroci. Jednak jeśli tylko na nich opieramy swoje żywienie, nie wpływa to dobrze na stan naszego zdrowia.

7. Używaj tłuszczy w małych ilościach

Tłuszcze bez wątpienia powinny być częścią naszej diety, ale ich udział w niej powinien być bardzo ograniczony. Oczywiście tłuszcz tłuszczowi nie równy i powinniśmy zwracać większą uwagę na jego typ oraz źródło. W miarę możliwości powinniśmy przerzucić się na spożywanie tłuszczy nienasyconych, które są obecne m.in. w rybach i olejach roślinnych.

8. Unikaj słodyczy i innych „pustych” produktów

To zasada od której powinien zacząć każdy, kto chce zadbać o swoje zdrowie. Słodycze nie dostarczają Twojemu ciału żadnych wartościowych składników, a zawarty w nich cukier szkodzi na różne sposoby i hamuje efektywne wchłanianie kluczowych elementów diety.

9. Jedz świadomie i w wolnej chwili

Spokojne spożywanie posiłków w regularnych i określonych porach dnia z wielu przyczyn sprzyja Twojemu zdrowiu. Jest to szczególnie istotne, gdy borykasz się z nadwagą. Przeglądanie internetu, telewizja lub inne rozpraszacze, które przeszkadzają nam w skupieniu się na jedzeniu, prowadzą do nieświadomego spożywania większej ilości jedzenia i ograniczają możliwości usatysfakcjonowanie się posiłkiem.

Dodaj komentarz