Żaluzje drewniane – jakie są ich rodzaje i kiedy warto się na nie zdecydować?

Jakiś czas temu żaluzje drewniane straciły nieco na popularności, lecz obecnie z powrotem wracają do łask. Nic dziwnego – ich montaż to świetny sposób na uniknięcie nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń, a także na estetyczne zaaranżowanie mieszkania. Przed zakupem warto dowiedzieć się, jakie rodzaje żaluzji drewnianych są dostępne w sklepach i w przypadku jakich wnętrz się sprawdzą.

Czym charakteryzują się drewniane żaluzje?

Żaluzje drewniane składają się z poziomo ułożonych i połączonych sznurkową lub taśmową drabinką lamelek. Lamelka jest prostokątnym, wydłużonym paskiem materiału. Konstrukcja tego typu produktów nie różni się od tych wykonanych z metalu.

Mechanizm sterujący pozwala na obracanie lamelek o sto osiemdziesiąt stopni w celu ustawienia ich w pozycji poziomej i wpuszczenia światła do wnętrza oraz w pionowej, by odciąć dopływ promieni słonecznych, a także ukośnej, by sterować poziomem wchodzącego do pomieszczenia światła.

Wszystkie lamelki można też podnieść do góry i odsłonić okno. Wśród rodzajów żaluzji drewnianych wyróżnia się te pionowe do montażu wewnątrz domu lub biura, poziome do wieszania na sufitach, ścianach i w ramach okna oraz fasadowe do instalacji zewnętrznych. Ponadto tego typu produkty można zamontować na różne sposoby. Niektóre z nich wymagają ingerencji w ściany, inne są bezinwazyjne.

Gdzie sprawdzą się żaluzje drewniane?

Żaluzje drewniane sprawdzą się w pomieszczeniach, które są wyposażone w inne dodatki z drewna. Nadają się np. do aranżacji w stylu boho, eko, rustykalnej czy urban jungle. W domach urządzonych w takim stylu powinny wręcz stanowić pierwszy wybór podczas zakupu żaluzji okiennych. Nie oznacza to, że nie pasują do innych stylów wnętrzarskich. Współgrają dobrze ze wszystkimi pomieszczeniami, w których obecne są drewniane meble, podłogi oraz naturalne dodatki. Wizualnie sprawdzą się świetnie w minimalistycznych wnętrzach, w których przeważają motywy geometryczne i zachowana jest harmonia.

Jakie są zalety żaluzji drewnianych?

Dla wielu osób z pewnością za największą zaletę żaluzji drewnianych można uznać łatwość ich czyszczenia. Wystarczy systematycznie wycierać je z kurzu, by przez wiele lat prezentowały się świetnie. W razie konieczności można przetrzeć je wilgotną ściereczką. Kolejny atut tego typu żaluzji to ich trwałość. Normalne użytkowanie nie spowoduje ich odkształceń ani uszkodzeń mechanicznych.

Drewno dobrze izoluje ciepło, dlatego wykonane z niego żaluzje ochronią w zimie przed przenikaniem ciepła przez okna, natomiast w lecie zapobiegną nadmiernemu nagrzaniu wnętrza. Żaluzje drewniane da się zrobić na wymiar, dlatego pasują na okna w każdym rozmiarze – małe, średnie i duże. Uniwersalność tego rozwiązania sprawia, że można je zamontować niemal w każdym pomieszczeniu. Pasuje m.in. do salonu, sypialni czy nawet łazienki. Kolor żaluzji i maskownicy najkorzystniej jest dobrać pod kolor stolarki okiennej. W taki sposób można dopasować żaluzje do każdego okna.

Autor: Sarmata (wszelkie prawa zastrzeżone)

Dodaj komentarz