Lekcje z książki Ekstremalne Przywództwo

Książka Ekstremalne Przywództwo to doskonały przykład tego, jak w warunkach wojennych, można zaobserwować wzory do przeniesienia w codzienne życie. Dotyczą one przywództwa i zarządzania grupą. Co ciekawe autorzy, Jocko Willink i Leif Babin, to przywódcy jednostki specjalnej komandosów Navy SEALs, którzy chronili bardzo niebezpieczny rejon świata Ar-Ramadi. Swoje doświadczenie wojenne przenieśli w życie codzienne i zaczęli szkolić menedżerów. Opisane błędy, popełniane w trakcie misji oraz wnioski z nich płynące, tworzą obraz sprawnego przywództwa.

Historia o tym, jak pole walki pokazuje wzory w zarządzaniu

 Autorzy w swojej książce udowadniają, że przywództwo to proces dogłębny, który opiera się na wnikliwej relacji z podwładnymi. Porównania do ekstremalnych sytuacji z pola bitwy do przywództwa liderów są bardzo trafne i obrazują idee totalnego przywództwa.

Czy doświadczenia przywódców wojennych mogą mieć zastosowanie w życiu codziennym? Owszem, bo jak przekonują autorzy, celem jest przywództwo. Na co dzień większość ludzi ma do czynienia z liderami lub nimi jest w zespołach w pracy zawodowej. Taka wiedza, poparta konkretnymi przykładami, opiera się na analogiach do sytuacji z pola bitwy i ich odpowiedników w zarządzaniu. Innymi słowy, jest to dobra pozycja czytelnicza dla tych, którzy chcą być dobrymi liderami nie tylko w pracy, ale w każdej grupie.

Wyznacz priorytety i zajmuj się każdym z nich z osobna, po to aby zachować wydajność, gdy presja narasta

To jedna z zasad, które pojawiają się w książce i są przekazane czytelnikom jako droga do silnego przywództwa.

Pojawia się barwny przykład z pola walki, gdzie grupa bojowa znajduje się głęboko na terytorium wroga, a nagle jeden z żołnierzy upada z wysokości, bo błędnie rozpoznał plandekę jako dach. Zatem przywódca ma już nie tylko rannego żołnierza, ale i musi szybko opracować strategię zabezpieczenia drużyny. Na domiar złego, w momencie wycofywania się z terenu, grupa znajduje bombę wroga. Pierwsza myśl to „zachowaj spokój i nie panikuj”, ale są to tylko słowa, natomiast liczy się praktyka i adekwatna reakcja. Trenerzy SEAL przekazują tutaj bardzo ważną regułę, a mianowicie „zrelaksuj się, rozejrzyj wokoło i podejmij działanie”.

Jak działać efektywnie pod presją?

Aby działać skutecznie pod presją, trzeba traktować każdy z priorytetów z osobna i zajmować się nimi pojedynczo. Takie metodyczne działanie, które oznacza podjęcie decyzji na samym początku, jest opisywane jako bardzo skuteczne. W powyższym przykładzie, Babin najpierw pomyślał o bezpieczeństwie drużyny, następnie o rannym żołnierzu, a na koniec sprawdził czy wszyscy żołnierze są obecni. Taka technika spowalniania i kroku w tył pomaga zachować zimną krew pod presją niebezpieczeństwa. Nie inaczej jest właśnie m.in. w świecie blogów o byciu przedsiębiorczym, w których strony rywalizują ze sobą o bycie jak najwyżej w wynikach Google, zamiast wspólnie pracować nad rozwiązaniem, które faktycznie sprawi, że więcej ludzi będzie brało zadania w swojej ręce i przewodziło innymi. Wracając z dygresji do meritum, kiedy napięcie rośnie i trzeba szybko podjąć decyzję, należy wiedzieć jaki jest najważniejszy priorytet. Następnie trzeba się upewnić, czy zespół również wie, co jest tym priorytetem i sprawić, aby miał swój wkład w rozwiązanie. Na sam koniec, trzeba włożyć cały wysiłek w realizację ustalonego planu.

Ekstremalne Przywództwo to pozycja obowiązkowa dla liderów, którzy szukają skutecznych sposobów na dobre i silne przywództwo. Dla autorów, jako byłych komandosów, świat przywództwa nie ma tajemnic i jest poparty licznymi przykładami, gdzie od ich decyzji zależało życie ludzi. W praktyce, takie decyzje na gruncie biznesowym, trzeba podejmować bardzo często. Dlatego warto zobaczyć jak działa mechanizm dobrego przywództwa, tak dobrze sprawdzony w ekstremalnych sytuacjach.

Dodaj komentarz