Jakie czynniki decydują o czasie sprzedaży mieszkania z rynku wtórnego?

Każdy, kto chociaż raz próbował sprzedać mieszkanie, wie jak wiele czasu to zajmuje. Wbrew powszechnej opinii, zyskowna sprzedaż mieszkania na rynku wtórnym nie jest wcale zadaniem łatwym. Oczywiście wiele zależy także od atrakcyjności samej nieruchomości, niemniej jednak sprzedając mieszkanie warto uzbroić się w cierpliwość. Dlaczego?

Co wpływa na czas sprzedaży mieszkania?

To, kiedy mieszkanie zostanie sprzedane zależy głównie od tego, kiedy znajdzie się potencjalny nabywca, który zechce zapłacić za nie żądaną ceną. A z tym, jak wiadomo, bywa bardzo różnie. Przede wszystkim w dzisiejszych czasach najbardziej atrakcyjne oferty dla kupujących to te z rynku pierwotnego. Wyróżniają się one nowoczesną architekturą, posiadają szereg udogodnień, na które nabywcy nie mogą liczyć, decydując się na zakup z rynku wtórnego.

Istotną kwestią jest także sama lokalizacja nieruchomości. Na pewno właściciele nieruchomości położonych w ścisłym centrum większych miast, nie będą zbyt długo czekać na potencjalnych kupców. Chętnych na takie mieszkania jest wielu, w ich posiadanie wejdzie chętnie zarówno osoba prywatna, inwestor, jak i skup mieszkań. Problematyczne mogą być natomiast kiepsko zlokalizowane nieruchomości. Na ich sprzedaż często trzeba czekać kilkanaście miesięcy, a nawet dłużej. 

W wielu przypadkach, nawet jeśli znajdzie się potencjalny nabywca, transakcja nie od razu dochodzi do skutku. Warto pamiętać o tym, że osoby prywatne rzadko, kiedy finansują takie zakupy za gotówkę. Najczęściej środki pochodzą z kredytu, na który czasem trzeba długo poczekać. Oczywiście złożenie wniosku nie oznacza zawsze pozytywnej decyzji kredytowej. Alternatywą może być skup mieszkań, jak np. https://kupujemym.pl/. Takie miejsca gwarantują szybki przebieg transakcji oraz błyskawiczna wypłatę środków na konto.

Jakie mieszkania z rynku wtórnego najchętniej wybierają kupujący?

Oprócz lokalizacji na czas sprzedaży mieszkania ogromny wpływ ma także jego metraż. Obecnie najchętniej wybierane są niewielkie lokale, ok 50 mkw. Jednak kupujący zwracają szczególną uwagę na to, aby były one dobrze rozplanowane, ustawne oraz zaaranżowane w przemyślany i funkcjonalny sposób. Najtrudniej jest sprzedać mieszkania na rynku pierwotnym o bardzo dużym metrażu. Na sprzedaż takich nieruchomości, zwłaszcza tych w mniejszych miastach lub położnych na obrzeżach miast często trzeba bardzo długo czekać.

Na pewno coraz mniej chętnie kupowane są mieszkania w kamienicach czy w blokach z wielkiej płyty. Z roku na rok tracą one swoją atrakcyjność. Właścicielom takich nieruchomości najszybszą sprzedaż zagwarantuje skup mieszkań. Na pewno mieszkania z drugiej ręki w blokach z wielkiej płyty czy kamienicy mają sporo wad i często wymagają generalnego remontu. Dla kupujących jest to dość kłopotliwe. Ponadto często takie osiedla nie są ani atrakcyjne, ani bezpieczne. Oczywiście, jeśli mieszkanie jest dobrze skomunikowane może być ono niezłą inwestycją na wynajem. W innym przypadku, sprzedaż takich nieruchomości może zająć wiele czasu.

Dodaj komentarz