Na co zwrócić uwagę dokonując wyboru stomatologa dziecięcego? 

Jak wiadomo powszechnie, żeby uzębienie było zdrowe i piękne trzeba zadbać o nie, począwszy od najmłodszych lat. Istotną rolę w takiej kwestii odgrywać powinni rodzice lub opiekunowie małego człowieka. Do ich ważnych zadań zaliczają się nie tylko zdrowe odżywianie, edukacja oraz zachęcanie dziecka do właściwego i co ważne regularnego mycia zębów, ale też świadome wybranie dentysty dla pociechy. Odpowiednia atmosfera panująca w gabinecie stomatologa oraz bezbolesność przeprowadzanych procesów leczenia to najważniejsze kwestie, które mają wpływ na nastawienie malucha do wizyt w takim miejscu. Dlatego też wybór dentysty dziecięcego, nie może być przypadkowy. Na co powinno się zwrócić uwagę, dokonując wyboru odpowiedniego stomatologa dla pociechy?

Dentysta dziecięcy – kiedy udać się do niego po raz pierwszy z pociechą?

Pierwsza wizyta u stomatologa dziecięcegoz pociechą może odbyć się już wówczas, kiedy ma ono skończony roczek. Dentysta ma wówczas szansę sprawdzić, czy pierwsze ząbki wyrzynają się właściwie i czy rozwój jamy ustnej oraz twarzy jest odpowiedni. Bezsprzecznie dentystę powinno się odwiedzić wówczas, kiedy dziecko będzie już miało wszystkie mleczaki, czyli w wieku ok. 3-4 lat.

Niewątpliwie, do gabinetu stomatologa trzeba się też wybrać wówczas, kiedy pojawiają się jakieś kłopoty, przykładowo krwawienie, zaczerwienienia czy pierwsze oznaki próchnicy. Wówczas na wizytę trzeba umówić się możliwie najszybciej.

Później, wizyty kontrolne winny odbywać się przynajmniej dwa razy do roku albo w innych odstępach zaleconych przez dentystę – będzie on mógł wtedy zająć się w odpowiednim czasie pojawiającymi się problemami. Zatem stomatologa nie powinno się odwiedzać dopiero wówczas, kiedy u pociechy wystąpią nieprzyjemne objawy.

Jakie usługi wchodzą w skład stomatologii dziecięcej?

Stomatologia dziecięca, nazywana inaczej pedodoncją, jest obszerną dziedziną stomatologii, która koncentruje się na diagnozowaniu oraz leczeniu najmłodszych. Dentyści specjalizujący się w pedodoncji, tacy jak ci pracujący w Klinice Uśmiechu, w Chorzowie, zapewniają więc małym pacjentom profesjonalną i pełną obsługę w ramach profilaktyki czy leczenia. Dobry stomatolog dziecięcy winien mieć właściwe podejście do najmłodszych, żeby wizyty w jego gabinecie, nie były nieprzyjemne.

Stomatologia dziecięca może obejmować:

  • usuwanie zębów,
  • leczenie schorzeń dziąseł i błony śluzowej,
  • leczenie zaburzeń w ząbkowaniu – wyrzynanie się zębów,
  • zabiegi o charakterze profilaktycznym – lakierowanie, lakowanie oraz higienizacja uzębienia,
  • leczenie zębów w znieczuleniu – stosowane mogą być nowoczesne znieczulenia komputerowe, gaz rozweselający albo w wybranych przypadkach ogólne znieczulenie.

Dobry dentysta dziecięcy – jaki powinien być?

  • Wyrozumiały – dentysta dziecięcy musi zdawać sobie sprawę, iż mały pacjent nie musi chcieć współpracować, dlatego wizyta może potrwać nieco dłużej, niż zwykle, co nie może wywoływać zdenerwowania u lekarza,
  • Profesjonalny- dobry dentysta dla dzieci musi być przede wszystkim odpowiednim specjalistą. Istotna jest jego wiedza i doświadczenie, dzięki którym będzie sobie sprawnie radził z rozwiązywaniem różnych problemów stomatologicznych,
  • Cierpliwy – stomatolog dla dzieci winien odpowiadać na każde z pytań zadawanych przez jego małych pacjentów, na przykład, dlaczego znajdująca się nad nimi lampa musi świecić aż tak jasno, do czego używane są przyrządy,
  • Z właściwym podejściem do maluchów – zainteresowanie i uśmiech na twarzy dziecka podczas pracy dentysty, mogą stanowić klucz do sukcesu. Dobry dentysta dla dzieci musi posiadać umiejętność prowadzenia rozmowy z dziećmi, wzbudzania ich ciekawości, która na pewno będzie większa aniżeli strach,
  • Właściwie przystosowany gabinet – kącik dla dzieci, wielokolorowe ściany, dodatkowe atrakcje pod postacią klocków albo bajek czy naklejek z napisem ,,Dzielny pacjent” sprawią, iż dziecko będzie mniej zestresowane podczas wizyty u stomatologa i z chęcią przyjdzie na kolejne.

Opracowała – Marta Jop z Bajkowe Chwile

Dodaj komentarz