Jak bejca pomoże Ci odmienić wygląd domu?

Zdarzyło Ci się kiedyś odwiedzić sklep z materiałami budowlanymi i zastanawiać się, dlaczego właściwie miałbyś chcieć bejcować drewno i czym właściwie jest bejca do drewna? Jeśli tak, to świetnie, że tutaj trafiłeś, bo ten tekst może zachęcić Cię do dokonania znacznych zmian w swoim mieszkaniu. Może przeszła Ci przez głowę myśl, że panele drewniane, które pokrywają różne powierzchnie w Twoim otoczeniu, niekoniecznie muszą mieć taki kolor, jaki miały dotychczas. Może lekko kolor zmatowiał albo po prostu przestał Ci się już podobać. Jeśli przy okazji zauważyłeś, że w niektórych miejscach powierzchnia wydaje się uszkodzona lub wymaga poważnego liftingu, to wreszcie docieramy do sedna tego, co może zdziałać dla Ciebie dobrze użyta bejca.

Czy bejca może zmienić kolor drewna?

Malowanie bejcą, czyli bejcowanie, to optymalna metoda poprawienia wyglądu i zewnętrznej faktury drewna i powierzchni drewnopodobnych. Bejca to także świetny sposób na ożywienie każdej drewnianej powierzchni we wnętrzu poprzez nadanie jej subtelnej świeżości z odrobiną koloru, który może dość mocno różnić się od tego, jaki drewno ma teraz. Oprócz upiększania karnacji drewna, bejca pomaga również wyciągnąć na wierzch słoje drewna. Jeśli któryś z Twoich mebli, podłóg, a nawet paneli wygląda na zużyty, możesz wykorzystać całą gamę dostępnych kolorów, aby niewielkim kosztem zupełnie zmienić wygląd i znacznie podnieść estetykę powierzchni, które Ci się opatrzyły.

Jaki rodzaj drewna można bejcować?

Bejca może być użyta do pokrycia powierzchni każdego materiału drewnianego lub drewnopodobnego. Częściej bejcuje się drewno we wnętrzach pomieszczeń, więc jeśli masz ochotę na zmiany, zdecydowanie warto to zrobić. Bejca kryje wyraźnie słabiej niż farba i nie maskuje wizualnej atrakcyjności drewna, dlatego jest popularnym sposobem powlekania drewna meblowego i wykończeniowego; zapobiega utracie estetyki drewna, dlatego prawdopodobnie zwróciłeś na nią uwagę i teraz czytasz ten poradnik.

Chociaż bejcować można wszystko, co drewniane, warto wziąć pod uwagę kilka rzeczy, wybierając idealną bejcę do konkretnego zastosowania. Ciemne drewno nie będzie dobrze współpracować z jasnymi i jasnymi bejcami, najlepiej w przypadku ciemnego drewna wybrać bejcę, która jest również ciemna. W przeciwnym razie twoje ciemne drewno będzie zmieniać działanie jasnej bejcy i nie będzie wyglądać tak, jak oczekiwałeś.

Choć zwykle bejcuje się powierzchnie drewniane, które znajdują się wewnątrz pomieszczeń, przy pomocy bejcy można również pokrywać i zabezpieczać wszelkiego rodzaju drewno zewnętrzne, takie jak drewniane meble ogrodowe. Należy jednak pamiętać, że bejce do drewna nie zapewniają pełnej ochrony przed warunkami atmosferycznymi i wpływem innych szkodliwych zjawisk, na które mogą być narażone drewniane przedmioty stojące na zewnątrz. Dlatego zdecydowanie zalecane jest nałożenie środka konserwującego pod wierzchnią warstwę bejcy do drewna.

Jaki wpływ może mieć bejca na różne rodzaje drewna?

Zanim zdecydujesz się zastosować na swoich drewnianych meblach bejcy wewnętrznej, bejcy na taras lub po jakiejkolwiek innej bejcy, musisz wiedzieć, z jakim rodzajem drewna masz do czynienia. Najważniejsze jest, jakiego rodzaju drewno chcesz bejcować. Czy jest to drewno miękkie czy twarde? Obydwa rodzaje zachowują się inaczej, a proces aplikacji i wyniki końcowe są inne.

Jak odróżnić różne rodzaje drewna przed bejcowaniem? Do drewna iglastego należą sosny, jodły i cedry. Drewno liściaste to dąb, orzech i brzoza. Na tym jednak długa i skomplikowana lista rodzajów drewna się nie kończy. Istnieją tysiące gatunków drzew, a każdy gatunek ma dziesiątki odmian. Krótko mówiąc, nie ma dwóch takich samych drzew – pamiętaj o tym, próbując uzyskać pożądany efekt. Drewno iglaste ma zazwyczaj nierówne słoje, często z wzorami lub plamami, a w niektórych przypadkach może się nierównomiernie zabarwić. Efekt bejcowania za każdym razem jest trudny do przewidzenia (co dla wielu osób stanowi właśnie o atrakcyjności bejcy), więc przed malowaniem warto zrobić test na niewidocznej części mebla (na przykład pod blatem stołu).

Dodaj komentarz