Chwasty i krety – jak pozbyć się szkodników ze swojego ogrodu?

Chwasty porastające naszą posesję, podobnie jak gryzonie penetrujące podziemia grządek nie tylko psują efekt wizualny ogrodu, ale także szkodzą uprawom. Niechciane rośliny zabierają wartości odżywcze i wodę uprawianym kwiatom i warzywom, a krety i nornice niszczą bulwy i korzenie tego co znajdą na swojej drodze. Zarówno chwasty jak i gryzonie są zmorą wielu prywatnych posesji i działek, a ich wyeliminowanie wymaga sporego nakładu pracy i czasu.

Jak pozbyć się chwastów?

Chwasty rozprzestrzeniają się w szybkim tempie, a co gorsza niestraszne są im żadne warunki pogodowe. W przeciwieństwie do roślin uprawnych czy kwiatów, idealnie radzą sobie w upały, dlatego z powodzeniem rozsiewają się na grządkach, rabatkach, trawnikach, a nawet między kostką brukową. Aby z nimi walczyć warto sięgnąć po sprawdzone metody i przeciwdziałać już wczesną wiosną, zanim jeszcze rozpocznie się sezon rozmnażania tych niepożądanych roślin.

Agrowłóknina

Stosowanie agrowłókniny w przydomowym warzywniaku nie tylko ochroni ogródek przed chwastami i szkodnikami, ale także wspomoże proces rozwoju upraw. Agrowłóknine ściółkującą układamy wzdłuż grządek robiąc w niej niewielkie nacięcia, dzięki którym nasze warzywa i owoce ujrzą światło dzienne. Agrowłóknina pozwoli glebie utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia i temperatury co wpłynie na wzrost roślin uprawnych, a dodatkowo ochroni nasze rabatki przed pojawieniem się chwastów. W przeciwieństwie do ściółkowania ziemi zwykłą folią, agrowłóknina przepuszcza wodę i ciepło, jednak rośliny wyrosną tylko w miejscach, w których zostały zrobione otwory. W taki sposób chwasty nie mają możliwości przebicia się na powierzchnię, a tym samym rozsiewania na dalsze tereny. Aby uatrakcyjnić wygląd warzywniaka i zakryć kolor agrowłókniny wystarczy wysypać na niej żwirek lub korę drzew, dzięki czemu będzie wyglądała naturalnie.

Preparaty chwastobójcze

Herbicydy i inne środki chemiczne pomimo swojej skuteczności mogą zaszkodzić glebie i uszkodzić rośliny uprawne. Decydując się na taką metodę zwalczania chwastów, musimy uwzględnić również wiele czynników jakimi jest poziom nawilżenia gleby, temperatura powietrza, a także pogoda w trakcie i po oprysku. W zależności od wybranego preparatu konieczne jest zapoznanie się z zaleceniami producenta, co w znacznym stopniu ochroni warzywniak i kwiaty, a także skutecznie usunie niepożądane rośliny z ogrodu. Herbicydy sprawdzą się również na chwasty wyrastające na kostkach brukowych, gdzie nie ma możliwości ściółkowania gleby.

Ręczne usuwanie chwastów

Plewienie to żmudna i ciężka praca, jednak może przynieść efekty pod warunkiem, że zostanie wykonana prawidłowo i we właściwym czasie. Chwasty pojawiają się w ogródkach na wiosnę i jest to idealny moment aby usunąć je od razu, i nie czekać do lata aż osiągną dojrzałość i zdążą zainfekować swoimi nasionami pozostałą część działki. Kluczowe przy walce z chwastami jest też usuwanie ich wraz z korzeniami, dlatego najlepiej w procesie odchwaszczania posługiwać się motyką, która spulchni ziemię i pozwoli nam w całości usunąć roślinę.

Jak pozbyć się kreta w ogrodzie?

Ten futrzany i niepozorny gryzoń, swoją obecnością zatruwa życie wielu działkowcom i ogrodnikom budując nieestetyczne kopce, ale także niszcząc warzywa w ogródku. Wśród sprawdzonych metod walki z kretem możemy zaliczyć urządzenia, które emitują dźwięki nieprzyjazne dla uszu gryzonia. Na rynku znajdziemy gotowe rozwiązania odstraszaczy ultradźwiękowych działających na krety i nornice, ale możemy zastosować także własne konstrukcje w postaci drewnianego pręta i puszki. Każdy taki odstraszacz wystarczy włożyć do kreciego kopca, a im więcej zamontowanych urządzeń tym większa szansa na szybkie uporanie się z problemem. Godną plecenia metodą są również gotowe pułapki, które umieszczone w kretowiskach lub tunelach wykopanych przez zwierzę mają za zadanie zwabić szkodnika, a następnie skutecznie go uwięzić, aby nie mógł się dalej przemieszczać. Aby zapobiegać nieproszonym szkodnikom i uniemożliwić im wtargnięcie na naszą posesję wystarczy przy ogrodzeniu zastosować blokadę wpuszczoną w ziemię w postaci grubej siatki lub betonowego murku.

Dodaj komentarz