Jak poradzić sobie z bólem?

Ból stał się niestety znakiem naszych czasów. I to ten najgorszy jego rodzaj, czyli ból przewlekły. A choć istnieją różne terapie i leki, niestety nie zawsze potrafią one sobie z tym bólem poradzić. Dlatego też warto sięgnąć po proste, ale skuteczne sposoby, które wspomóc mogą leczenie farmakologiczne.

Przykra codzienność

Już od rana czujesz delikatne ćmienie w okolicach oczodołu. Albo czujesz napięcie w karku i wiesz, że już za kilka godzin przerodzi się ono w ból, który uniemożliwi ci skręt głowy. Wstajesz zatem i łykasz tabletkę. Jedną i … na wszelki wypadek kolejną. Ból mija, ale wystarczy dłuższe siedzenie w pracy czy tez nieostrożny ruch, by powrócił. Co więcej, z upływam czasu narasta coraz bardziej, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. Zaczyna cię wszystko drażnić: piskliwy głos szefowej, palące słońce czy też wiatr, warkot samochodowych silników. Sięgasz po kolejne tabletki, ale one w pewnym momencie przestają działać.

Niestety według takiego scenariusza żyje co ósmy Europejczyk. Permanentny ból odbiera radość życia, sprawia, że każdy intensywniejszy bodziec staje się dla nas nieprzyjemny, potęguje tylko nasze cierpienie. Z czasem próg odczuwania bólu jeszcze bardziej się obniża, a nam grozi depresja. Leki już też nie pomagają, bowiem długotrwałe ich przyjmowanie sprawia, że organizm staje się odporny. Niestety wizyta u lekarza rzadko pomaga, bowiem wielu z nich uważa, że „ból to nie choroba” i nie widzi problemu, przepisując ewentualnie mocniejsze środki. Dlatego też warto iść do lekarza przygotowanym, z dokładnym opisem dolegliwości bólowych (np. o której godzinie ból się pojawia, gdzie, w jaki sposób promieniuje), a także zapytać również o nowe terapie czy sposoby wali z bólem.

Nie tylko tabletki

Oto kilka sprawdzonych sposobów, które wspomóc mogą was w walce z bólem:

1. Sen. Źle przespana noc sprawia, że stajemy się bardziej wrażliwi na ból. Niestety sam ból sprawia, że trudno jest nam zasnąć i budzimy się w nocy. Na dodatek niektóre leki zaburzają fazy snu, zwiększając ryzyko pojawienia się sennego bezdechu. Tę spiralę można przerwać na kilka sposobów. Przede wszystkim, w sytuacji kiedy stosujesz drzemki w ciągu dnia, należy ograniczyć ich długość maksymalnie do 30 minut. W zasypianiu pomóc może również termofor, który doskonale pomaga na ból brzucha.

2. Wizualizacja i medytacja. Ból możesz zmniejszyć dzięki wizualizacji – wystarczy, że wyobrazisz sobie ból w konkretnej postaci, na przykład jako kulę światła. Możesz w wyobraźni zmniejszyć jego jaskrawość. Możesz również „wejść w ból” i próbować go zmniejszyć. Aby tego dokonać przymknij oczy i skoncentruj się na tym bólu. Zastanów się, skąd promieniuje? Jak wygląda? Kiedy go już sobie wyobrazisz, zacznij przekształcać go, nadając mu przyjazne cechy czy kolory.

3. Odpowiednia dieta. Wspomaganie układu pokarmowego odpowiednim pokarmem może tłumić odczuwanie bólu. Dlatego sięgaj po naturalne probiotyki (kiszonki, jogurty), produkty zawierające magnez (orzechy nerkowca, migdały, nasiona słonecznika), witaminę D (suplementy diety), kwasy omega-3 (tłuste ryby, np. łosoś, makrela, dorsz, a także orzechy, szczególnie włoskie). Przewlekły ból łagodzi również kurkuma, zatem warto po nią sięgnąć w postaci skoncentrowanej – suplementu diety).

Niekorzystnie na nasz organizm, zwiększając odczuwanie dolegliwości bólowych, wpływa rafinowany cukier, tłuszcze trans i tłuszcze zwierzęce. Zmniejszają one zdolności poznawcze, nasilając jednocześnie objawy lękowe i depresję.

Dodaj komentarz