Czym są techniki masażu klasycznego?

Techniki masażu klasycznego to specjalne chwyty i sposób masażu jaki wykonuje standardowo masażysta i fizjoterapeuta w swojej pracy. Takich technik młodzi adepci masażu i fizjoterapii uczą się najczęściej na studiach lub na szkoleniach. Oczywiście na początku poznaje się kilka podstawowych chwytów, a dopiero w toku studiów i dalszej nauki poznaje się inne sposoby na masaż poszczególnych mięśnie. Techniki masażu klasycznego należą do tych najbardziej podstawowych i nauka ich nie trwa zbyt długo. Są to techniki, które w późniejszym czasie się rozwija i stanowią bazę do dalszej pracy z pacjentem. Takiego masażu na studiach czy w szkołach fizjoterapeuci i masażyści uczą się przez około pół roku. Po tym czasie są gotowi, aby pracować tymi technikami z ludźmi.

Czy można się nauczyć technik masażu klasycznego samemu?

Wiele osób niezwiązanych z fizjoterapią, chciałoby poznać techniki masażu klasycznego. Najczęściej są to osoby, które w swoim otoczeniu mają osobę, która potrzebuje stałej pomocy w postaci masażu, z powodu dolegliwości bólowych lub osoby, które co jakiś czas chcą komuś bliskiemu sprawić przyjemność i chwilę ulgi w codziennych problemach i czynnościach. Oczywiście można nauczyć się technik masażu klasycznego przez Internet. Jest wiele podcastów, filmików, tutoriali na temat technik masażu klasycznego. Można się z nich oczywiście uczyć, ale nic nie zastąpi kursu na żywo z instruktorem. Taki kurs nie trwa oczywiście pół roku. W końcu my jako zwykli ludzie nie chcemy leczyć innych czy diagnozować, a jedynie co jakiś czas sprawić ulgę najbliższej osobie w sposób bardziej profesjonalny niż ugniatanie i głaskanie mięśni na ślepo.

W Internecie znajdziecie wiele kursów związanych z technikami masażu klasycznego. Warto udać się na jeden z nich, ponieważ na żywo instruktor może lepiej pokazać Ci jak wykonać dokładnie daną technikę, jak chwycić mięsień i co zrobić w sytuacji, gdy się nie da wykonać jakieś czynności. Oczywiście taki instruktor poprawi Cię, gdy zauważy, że popełniasz błąd i będzie monitorował Twoją pracę. Dzięki temu szybciej i lepiej nauczysz się technik masażu klasycznego.

Czy dużo jest technik masażu klasycznego?

Standardowo jest 6 technik masażu klasycznego. Są to podstawowe techniki masażu klasycznego, które stanowią bazę do dobrego masażu. Wśród nich wyróżniamy głaskanie, rolowanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie i wibrację. Najłatwiejszą z tych technik jest głaskanie, a najtrudniejszą wibracja. Chociaż bardzo często również ugniatanie i rolowanie może sprawiać małe trudności w wykonaniu. Techniki to jednak nie najgorsza sprawa związana z masażem. Chyba najgorzej jest nauczyć się podstaw masażu i zaleceń. Oczywiście podstawą całego masażu jest znajomość anatomii przynajmniej w średnim stopniu. Należy wiedzieć, gdzie leżą jakie mięśnie i jaki jest ich przebieg. Wszystko po to, aby wiedzieć jak masować. Wykonywanie masażu bez tej wiedzy będzie nieskuteczne, ponieważ na oślep będziecie starać się rozluźnić czyjeś mięśnie, nie mając świadomości, czy pracujecie na mięśniu na którym Wam zależy. Warto więc przed przystąpienie nauki technik masażu klasycznego poznać anatomię.

Dodaj komentarz