ABC opiekuna psa, czyli kilka ważnych informacji o obcinaniu pazurów

Zdecydowanie się na to, aby w naszym domu pojawiła się nowa istota w postaci psa jest bardzo ważną decyzją, zmieniającą nie tylko, ale przede wszystkim nasze życie. Wspólne długie spacery, oglądanie merdającego ogona towarzyszącego radosnemu poszczekiwaniu to z całą pewnością jedne z najlepszych momentów doświadczanych przez opiekunów swoich pupili. Jednak, należy pamiętać, że od tej pory życie psa spoczywa w naszych rękach, a więc zobowiązujemy się do dbania o jego zdrowie. To nowe obowiązki, o których musimy pamiętać, a jednym z nich jest regularne obcinanie pazurów.

Z jakiego względu obcinanie pazurów jest takie ważne?

W idealnym świecie opiekun psa nie musiałby zaprzątać sobie głowy kwestią kontrolowania długości pazurów psa. Pazury bowiem same powinny się ścierać podczas codziennych spacerów. Niestety, zazwyczaj jest tak, że pies nie jest w stanie samodzielnie wystarczająco ich sobie zetrzeć, przez co zaczynają mu one przeszkadzać. Warto mieć przy tym na uwadze to, że szybkość przyrostu pazurów różni się w zależności od konkretnego psa, a zależy od wielu czynników, między innymi podłoża, po którym się porusza oraz naturalnych predyspozycji genetycznych. Zbyt długie pazury są poważnym zagrożeniem dla zdrowia naszego pupila. Taki stan może doprowadzić do odczuwania przez psa bólu podczas poruszania się, a w następstwie zaburzeń postawy i chodu, aż do kulawizny. W związku z tym niezwykle istotne jest, aby regularnie kontrolować ich długość i w razie potrzeby je skracać. Najlepiej jest sprawdzać ich długość co około 2 tygodnie, ale okres ten powinniśmy dopasować indywidualnie.

Gdzie można skrócić psie pazury?

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy do obcięcia pazurów swojego psa skorzystali z usług specjalisty. Warto wiedzieć, że każdy weterynarz, za drobną opłatą, może przeprowadzić taki zabieg. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie, jeśli nie potrafimy sami poprawnie tego wykonać lub nasz pies nie chce współpracować. Czasami zamiast dodatkowo stresować psa nieudolnymi próbami i ryzykować swoim zdrowiem, zwłaszcza gdy pies robi się agresywny podczas próby obcięcia pazurów, warto pójść z nim do weterynarza, który będzie potrafił poradzić sobie z jego temperamentem, a samą czynność przeprowadzi szybko i bezboleśnie. Jeżeli jednak nasz pies zachowuje się poprawnie podczas tego typu zabiegów możemy z powodzeniem przeprowadzać je samodzielnie w domu.

Znak, który świadczy o konieczności obcięcia pazurów

Wielu psich opiekunów nie do końca orientuje się, kiedy powinni obcinać psie pazury i robi to zdecydowanie za późno, gdy są one już naprawdę długie. Moment, w którym należy to zrobić, można jednak zaobserwować w bardzo prosty sposób. Należy w tym celu zwrócić uwagę na to jaki odgłos słychać przy poruszaniu się psa, na przykład po panelach w mieszkaniu. W zetknięciu z twardą podłogą, o ile pazury są zbyt długie, możemy bez problemu usłyszeć charakterystyczne stukanie pazurów o podłoże. Taki dźwięk jest znakiem, że należy niezwłocznie je skrócić. Poprawna długość bowiem to taka, która sięga lekko powyżej ziemi, a więc nie ma z nią bezpośredniego kontaktu podczas poruszania się.

Czym powinniśmy obcinać psie pazury?

Jeżeli decydujemy się na samodzielne obcinanie pazurów psu powinniśmy zaopatrzyć się w specjalny sprzęt, który nam to umożliwi. Należy pamiętać, że psie pazury mają inną strukturę niż ludzkie, w związku z tym nie nadadzą się do tego zabiegu przedmioty, które z powodzeniem są stosowane u nas. Najczęściej wybieranym narzędziem umożliwiającym skrócenie pazurów są cążki dla psów. Są one idealnie dopasowane do kształtu pazurów naszego pupila, w związku z czym czynność tą przeprowadzimy poprawnie i szybko. Należy jednak uważać na to, aby nie przyciąć pazurów zbyt krótko, ponieważ spowoduje to ból oraz pojawienie się krwi. Dzieje się tak wtedy, gdy przetniemy macierz, w której znajdują się naczynia krwionośne. Opiekunowie psów, które posiadają jasne pazury z pewnością bez problemu dostrzegą tą część pazura. Problem jednak pojawia się, gdy są one zbyt ciemne, aby macierz była widoczna gołym okiem. W takim wypadku możemy spróbować ją zobaczyć dzięki podświetleniu pazura od spodu latarką. Jeżeli jednak nie jesteśmy pewni, w którym miejscu się ona znajduje, możemy skracać pazury częściowo, co kilka dni. Taki zabieg sprawi, że macierz za każdym razem stopniowo będzie się cofać, a my nie wyrządzimy krzywdy zwierzęciu. Poza tym, możemy również zakupić dostępne na rynku obcinarki wyposażone w czujnik części żywej pazura, aby mieć pewność, że jej nie przetniemy. Bez względu na to, jaką metodę wybierzemy, musimy zapamiętać, aby stosować ją regularnie w trosce o zdrowie naszego pupila.

Dodaj komentarz